V10PM103HM3/I.pdf
V10PM103HM3/I.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of V10PM103HM3/I.
| Image |  |
| Part Number | V10PM103HM3/I | V10PM103HM3/H |
| Manufacturer | Vishay | Vishay |
| Series | - | - |
| Package/Case | TO-277, 3-PowerDFN | TO-277, 3-PowerDFN |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Technology | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 4.2A | 4.2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 670 mV @ 10 A | 670 mV @ 10 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 380 µA @ 100 V | 380 µA @ 100 V |
| Capacitance @ Vr, F | 1730pF @ 4V, 1MHz | 1730pF @ 4V, 1MHz |
| Grade | Automotive | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | TO-277A (SMPC) |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C | -40°C ~ 175°C |