Nichicon UWX1E4R7MCR1GB
Part No.:
UWX1E4R7MCR1GB
Datasheet:
Chuangxin CloudUWX1E4R7MCR1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
24 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Datasheet:
1. How to order UWX1E4R7MCR1GB on Chuangxin Cloud?
3. Are the UWX1E4R7MCR1GB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UWX1E4R7MCR1GB?
Image UWX1E4R7MCR1GB
Part Number UWX1E4R7MCR1GB
Product Status Obsolete
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 24 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)