Nichicon UWX1E101MCR1GB
Part No.:
UWX1E101MCR1GB
Datasheet:
Chuangxin CloudUWX1E101MCR1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
165 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Datasheet:
1. How to order UWX1E101MCR1GB on Chuangxin Cloud?
3. Are the UWX1E101MCR1GB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UWX1E101MCR1GB?
Image UWX1E101MCR1GB
Part Number UWX1E101MCR1GB
Product Status Obsolete
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 165 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)