Nichicon UWX0J330MCR1GB
Part No.:
UWX0J330MCR1GB
Datasheet:
Chuangxin CloudUWX0J330MCR1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
37 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
55.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Datasheet:
1. How to order UWX0J330MCR1GB on Chuangxin Cloud?
3. Are the UWX0J330MCR1GB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UWX0J330MCR1GB?
Image UWX0J330MCR1GB
Part Number UWX0J330MCR1GB
Product Status Obsolete
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 37 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 55.5 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)