Nichicon UWX0G560MCR1GB
Part No.:
UWX0G560MCR1GB
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUWX0G560MCR1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 4V SMD
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UWX
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
42 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
63 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Datasheet:
1. How to order UWX0G560MCR1GB on Chuangxin Cloud?
3. Are the UWX0G560MCR1GB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UWX0G560MCR1GB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UWX0G560MCR1GB
Part Number UWX0G560MCR1GB
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UWX
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 56 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 42 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 63 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)