Nichicon UWT1V330MCR1GB
Part No.:
UWT1V330MCR1GB
Datasheet:
Chuangxin CloudUWT1V330MCR1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
59 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
88.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Datasheet:
1. How to order UWT1V330MCR1GB on Chuangxin Cloud?
3. Are the UWT1V330MCR1GB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UWT1V330MCR1GB?
Image UWT1V330MCR1GB
Part Number UWT1V330MCR1GB
Product Status Obsolete
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 59 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 88.5 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)