Nichicon UWT1V221MNR1GS
Part No.:
UWT1V221MNR1GS
Datasheet:
Chuangxin CloudUWT1V221MNR1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
190 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
285 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size:
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Datasheet:
1. How to order UWT1V221MNR1GS on Chuangxin Cloud?
3. Are the UWT1V221MNR1GS price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UWT1V221MNR1GS?
Image UWT1V221MNR1GS
Part Number UWT1V221MNR1GS
Product Status Obsolete
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 190 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 285 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)