Nichicon UWT1H4R7MCR1GB
Part No.:
UWT1H4R7MCR1GB
Datasheet:
Chuangxin CloudUWT1H4R7MCR1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
19 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
28.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Datasheet:
1. How to order UWT1H4R7MCR1GB on Chuangxin Cloud?
3. Are the UWT1H4R7MCR1GB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UWT1H4R7MCR1GB?
Image UWT1H4R7MCR1GB
Part Number UWT1H4R7MCR1GB
Product Status Obsolete
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 19 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 28.5 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)