Nichicon UWT1H470MCR1GS
Part No.:
UWT1H470MCR1GS
Datasheet:
Chuangxin CloudUWT1H470MCR1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
63 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
94.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Datasheet:
1. How to order UWT1H470MCR1GS on Chuangxin Cloud?
3. Are the UWT1H470MCR1GS price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UWT1H470MCR1GS?
Image UWT1H470MCR1GS
Part Number UWT1H470MCR1GS
Product Status Obsolete
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 63 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 94.5 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)