Nichicon UWT1H220MCR1GB
Part No.:
UWT1H220MCR1GB
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUWT1H220MCR1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UWT
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
51 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
76.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Datasheet:
1. How to order UWT1H220MCR1GB on Chuangxin Cloud?
3. Are the UWT1H220MCR1GB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UWT1H220MCR1GB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UWT1H220MCR1GB
Part Number UWT1H220MCR1GB
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UWT
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 51 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 76.5 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)