Nichicon UWT1E101MCR1GS
Part No.:
UWT1E101MCR1GS
Datasheet:
Chuangxin CloudUWT1E101MCR1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
91 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
136.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Datasheet:
1. How to order UWT1E101MCR1GS on Chuangxin Cloud?
3. Are the UWT1E101MCR1GS price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UWT1E101MCR1GS?
Image UWT1E101MCR1GS
Part Number UWT1E101MCR1GS
Product Status Obsolete
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 91 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 136.5 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)