Nichicon UWT0G102MNR1GS
Part No.:
UWT0G102MNR1GS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUWT0G102MNR1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 4V SMD
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UWT
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
345 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size:
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Datasheet:
1. How to order UWT0G102MNR1GS on Chuangxin Cloud?
3. Are the UWT0G102MNR1GS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UWT0G102MNR1GS?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UWT0G102MNR1GS
Part Number UWT0G102MNR1GS
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UWT
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 345 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)