Nichicon UWG0J220MCL1GB
Part No.:
UWG0J220MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUWG0J220MCL1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UWG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
60 mA @ 100 kHz
Impedance:
3 Ohms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Datasheet:
1. How to order UWG0J220MCL1GB on Chuangxin Cloud?
3. Are the UWG0J220MCL1GB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UWG0J220MCL1GB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UWG0J220MCL1GB
Part Number UWG0J220MCL1GB
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UWG
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization -
Ratings AEC-Q200
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 60 mA @ 100 kHz
Impedance 3 Ohms
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)