Nichicon UVZ2F4R7MPD
Part No.:
UVZ2F4R7MPD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUVZ2F4R7MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 315V RADIAL
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UVZ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
315 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
45 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUVZ2F4R7MPD.pdf
1. How to order UVZ2F4R7MPD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UVZ2F4R7MPD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UVZ2F4R7MPD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UVZ2F4R7MPD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UVZ2F4R7MPD1TD UVZ2F4R7MPD
Part Number UVZ2F4R7MPD1TD UVZ2F4R7MPD
Manufacturer Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UVZ UVZ
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Capacitance 4.7 µF 4.7 µF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 315 V 315 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 45 mA @ 120 Hz 45 mA @ 120 Hz
Impedance - -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm)