Nichicon UVZ2A470MPD1AA
Part No.:
UVZ2A470MPD1AA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 100V POLAR
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UVZ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
165 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
330 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order UVZ2A470MPD1AA on Chuangxin Cloud?
3. Are the UVZ2A470MPD1AA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UVZ2A470MPD1AA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UVZ2A470MPD1AA
Part Number UVZ2A470MPD1AA
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UVZ
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 165 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 330 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)