Nichicon UVZ1C471MPD1CT
Part No.:
UVZ1C471MPD1CT
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 16V POLAR
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UVZ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
315 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
472.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order UVZ1C471MPD1CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the UVZ1C471MPD1CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UVZ1C471MPD1CT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UVZ1C471MPD1CT
Part Number UVZ1C471MPD1CT
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UVZ
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 315 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 472.5 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)