Nichicon UVY2A330MPD
Part No.:
UVY2A330MPD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUVY2A330MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UVY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
260 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUVY2A330MPD.pdf
1. How to order UVY2A330MPD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UVY2A330MPD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UVY2A330MPD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UVY2A330MPD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UVY2A330MPD1TA UVY2A330MPD1TD UVY2A330MPD
Part Number UVY2A330MPD1TA UVY2A330MPD1TD UVY2A330MPD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UVY UVY UVY
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Capacitance 33 µF 33 µF 33 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 100 V 100 V 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C 1000 Hrs @ 105°C 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 130 mA @ 120 Hz 130 mA @ 120 Hz 130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 260 mA @ 10 kHz 260 mA @ 10 kHz 260 mA @ 10 kHz
Impedance - - -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) 0.512" (13.00mm) 0.512" (13.00mm)