Nichicon UVR1E471MPD1CC
Part No.:
UVR1E471MPD1CC
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 25V POLAR
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UVR
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
550 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
825 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order UVR1E471MPD1CC on Chuangxin Cloud?
3. Are the UVR1E471MPD1CC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UVR1E471MPD1CC?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UVR1E471MPD1CC
Part Number UVR1E471MPD1CC
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UVR
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Active
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 550 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 825 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)