Nichicon UVR1C100MDD
Part No.:
UVR1C100MDD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUVR1C100MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UVR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
50 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
100 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUVR1C100MDD.pdf
1. How to order UVR1C100MDD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UVR1C100MDD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UVR1C100MDD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UVR1C100MDD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UVR1C100MDD6TP UVR1C100MDD UVR1C100MDD1TA UVR1C100MDD1TD UVR1C100MDD6
Part Number UVR1C100MDD6TP UVR1C100MDD UVR1C100MDD1TA UVR1C100MDD1TD UVR1C100MDD6
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UVR UVR UVR UVR UVR
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 10 µF 10 µF 10 µF 10 µF 10 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 16 V 16 V 16 V 16 V 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 50 mA @ 120 Hz 50 mA @ 120 Hz 50 mA @ 120 Hz 50 mA @ 120 Hz 50 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 100 mA @ 10 kHz 100 mA @ 10 kHz 100 mA @ 10 kHz 100 mA @ 10 kHz 100 mA @ 10 kHz
Impedance - - - - -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm)