Nichicon UVP2A2R2MED
Part No.:
UVP2A2R2MED
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUVP2A2R2MED.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UVP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
34 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUVP2A2R2MED.pdf
1. How to order UVP2A2R2MED on Chuangxin Cloud?
3. Are the UVP2A2R2MED price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UVP2A2R2MED?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UVP2A2R2MED.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UVP2A2R2MED UVP2A2R2MED1TD UVP2A2R2MED1TA
Part Number UVP2A2R2MED UVP2A2R2MED1TD UVP2A2R2MED1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UVP UVP UVP
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 2.2 µF 2.2 µF 2.2 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 100 V 100 V 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Bi-Polar Bi-Polar Bi-Polar
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 34 mA @ 120 Hz 34 mA @ 120 Hz 34 mA @ 120 Hz
Impedance - - -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) 0.248" Dia (6.30mm) 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm)