Nichicon UVK2V3R3MPD
Part No.:
UVK2V3R3MPD
Datasheet:
Chuangxin CloudUVK2V3R3MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
43 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
68.8 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudUVK2V3R3MPD.pdf
1. How to order UVK2V3R3MPD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UVK2V3R3MPD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UVK2V3R3MPD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UVK2V3R3MPD.
Image UVK2V3R3MPD1TD UVK2V3R3MPD1TA UVK2V3R3MPD
Part Number UVK2V3R3MPD1TD UVK2V3R3MPD1TA UVK2V3R3MPD
Product Status Active Active Active
Capacitance 3.3 µF 3.3 µF 3.3 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 350 V 350 V 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency 43 mA @ 120 Hz 43 mA @ 120 Hz 43 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 68.8 mA @ 10 kHz 68.8 mA @ 10 kHz 68.8 mA @ 10 kHz
Impedance - - -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm)