Nichicon UVK1J680MPD
Part No.:
UVK1J680MPD
Datasheet:
Chuangxin CloudUVK1J680MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL TH
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
220 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
440 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudUVK1J680MPD.pdf
1. How to order UVK1J680MPD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UVK1J680MPD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UVK1J680MPD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UVK1J680MPD.
Image UVK1J680MPD1TA UVK1J680MPD1TD UVK1J680MPD
Part Number UVK1J680MPD1TA UVK1J680MPD1TD UVK1J680MPD
Product Status Active Active Active
Capacitance 68 µF 68 µF 68 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 63 V 63 V 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency 220 mA @ 120 Hz 220 mA @ 120 Hz 220 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 440 mA @ 10 kHz 440 mA @ 10 kHz 440 mA @ 10 kHz
Impedance - - -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) 0.512" (13.00mm) 0.512" (13.00mm)