Nichicon UVK1H471MPD1CA
Part No.:
UVK1H471MPD1CA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 50V POLAR
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UVK
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
760 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.14 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order UVK1H471MPD1CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the UVK1H471MPD1CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UVK1H471MPD1CA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UVK1H471MPD1CA
Part Number UVK1H471MPD1CA
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UVK
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 760 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.14 A @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)