Nichicon UVK0J102MPD
Part No.:
UVK0J102MPD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUVK0J102MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UVK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
540 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
621 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUVK0J102MPD.pdf
1. How to order UVK0J102MPD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UVK0J102MPD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UVK0J102MPD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UVK0J102MPD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UVK0J102MPD1TD UVK0J102MPD1TA UVK0J102MPD
Part Number UVK0J102MPD1TD UVK0J102MPD1TA UVK0J102MPD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UVK UVK UVK
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Capacitance 1000 µF 1000 µF 1000 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 6.3 V 6.3 V 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 540 mA @ 120 Hz 540 mA @ 120 Hz 540 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 621 mA @ 10 kHz 621 mA @ 10 kHz 621 mA @ 10 kHz
Impedance - - -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) 0.512" (13.00mm) 0.512" (13.00mm)