Nichicon UUN2A101MNJ1MS
Part No.:
UUN2A101MNJ1MS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUUN2A101MNJ1MS.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UUN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
310 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
465 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):
0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size:
0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Datasheet:
1. How to order UUN2A101MNJ1MS on Chuangxin Cloud?
3. Are the UUN2A101MNJ1MS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UUN2A101MNJ1MS?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UUN2A101MNJ1MS
Part Number UUN2A101MNJ1MS
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UUN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Bi-Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 310 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 465 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size 0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)