Nichicon UUD1V100MCR1GS
Part No.:
UUD1V100MCR1GS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUUD1V100MCR1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UUD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
150 mA @ 100 kHz
Impedance:
760 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Datasheet:
1. How to order UUD1V100MCR1GS on Chuangxin Cloud?
3. Are the UUD1V100MCR1GS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UUD1V100MCR1GS?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UUD1V100MCR1GS
Part Number UUD1V100MCR1GS
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UUD
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 150 mA @ 100 kHz
Impedance 760 mOhms
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)