Nichicon UTS0J101MDD1TE
Part No.:
UTS0J101MDD1TE
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUTS0J101MDD1TE.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UTS
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
100 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
1. How to order UTS0J101MDD1TE on Chuangxin Cloud?
3. Are the UTS0J101MDD1TE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UTS0J101MDD1TE?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UTS0J101MDD1TE
Part Number UTS0J101MDD1TE
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UTS
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Obsolete
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 100 mA @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)