Nichicon USV1HR33MFD1TP
Part No.:
USV1HR33MFD1TP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUSV1HR33MFD1TP.pdf
Description:
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
USV
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
5.25 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
1. How to order USV1HR33MFD1TP on Chuangxin Cloud?
3. Are the USV1HR33MFD1TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of USV1HR33MFD1TP?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image USV1HR33MFD1TP
Part Number USV1HR33MFD1TP
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series USV
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.25 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)