Nichicon URZ2AR22MDD1TA
Part No.:
URZ2AR22MDD1TA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudURZ2AR22MDD1TA.pdf
Description:
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
URZ
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
6 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
1. How to order URZ2AR22MDD1TA on Chuangxin Cloud?
3. Are the URZ2AR22MDD1TA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of URZ2AR22MDD1TA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image URZ2AR22MDD1TA
Part Number URZ2AR22MDD1TA
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series URZ
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)