Nichicon UPW1V330MDD
Part No.:
UPW1V330MDD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUPW1V330MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
54 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
180 mA @ 100 kHz
Impedance:
600 mOhms
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUPW1V330MDD.pdf
1. How to order UPW1V330MDD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UPW1V330MDD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPW1V330MDD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPW1V330MDD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UPW1V330MDD1TD UPW1V330MDD UPW1V330MDD1TA
Part Number UPW1V330MDD1TD UPW1V330MDD UPW1V330MDD1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UPW UPW UPW
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 33 µF 33 µF 33 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 35 V 35 V 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 54 mA @ 120 Hz 54 mA @ 120 Hz 54 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 100 kHz 180 mA @ 100 kHz 180 mA @ 100 kHz
Impedance 600 mOhms 600 mOhms 600 mOhms
Lead Spacing 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm) 0.433" (11.00mm) 0.433" (11.00mm)