Nichicon UPV1HR68MFD1TA
Part No.:
UPV1HR68MFD1TA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUPV1HR68MFD1TA.pdf
Description:
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPV
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
28 mA @ 100 kHz
Impedance:
22 Ohms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
1. How to order UPV1HR68MFD1TA on Chuangxin Cloud?
3. Are the UPV1HR68MFD1TA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPV1HR68MFD1TA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UPV1HR68MFD1TA
Part Number UPV1HR68MFD1TA
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UPV
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.68 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 28 mA @ 100 kHz
Impedance 22 Ohms
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)