Nichicon UPV1H150MFD
Part No.:
UPV1H150MFD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUPV1H150MFD.pdf
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
1.3 Ohms
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUPV1H150MFD.pdf
1. How to order UPV1H150MFD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UPV1H150MFD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPV1H150MFD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPV1H150MFD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UPV1H150MFD1TD UPV1H150MFD UPV1H150MFD1TA
Part Number UPV1H150MFD1TD UPV1H150MFD UPV1H150MFD1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UPV UPV UPV
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 15 µF 15 µF 15 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 50 V 50 V 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Impedance 1.3 Ohms 1.3 Ohms 1.3 Ohms
Lead Spacing 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm)