Microchip Technology UPTB48E3/TR7
Part No.:
UPTB48E3/TR7
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-216AA
Datasheet:
Chuangxin CloudUPTB48E3/TR7.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 84.3VC POWERMIT1
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-216AA
Series:
UPT
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.78A
Power - Peak Pulse:
150W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Powermite 1 (DO216-AA)
Datasheet:
1. How to order UPTB48E3/TR7 on Chuangxin Cloud?
3. Are the UPTB48E3/TR7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPTB48E3/TR7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPTB48E3/TR7.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UPTB48E3/TR7 UPTB48E3/TR13
Part Number UPTB48E3/TR7 UPTB48E3/TR13
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-216AA DO-216AA
Series UPT UPT
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 54V 54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 84.3V 84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.78A 1.78A
Power - Peak Pulse 150W 150W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)