Microchip Technology UPTB17/TR13
Part No.:
UPTB17/TR13
Datasheet:
Chuangxin CloudUPTB17/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 29.2VC POWERMIT1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.14A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudUPTB17/TR13.pdf
1. How to order UPTB17/TR13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the UPTB17/TR13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPTB17/TR13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPTB17/TR13.
Image UPTB17E3/TR7 UPTB17/TR13 UPTB17E3/TR13 UPTB17/TR7
Part Number UPTB17E3/TR7 UPTB17/TR13 UPTB17E3/TR13 UPTB17/TR7
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-216AA DO-216AA DO-216AA DO-216AA
Series - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V 17V 17V 17V
Voltage - Breakdown (Min) 19V 19V 19V 19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.14A 5.14A 5.14A 5.14A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW) 1000W (1kW) 1000W (1kW) 1000W (1kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)