Microchip Technology UPT17/TR7
Part No.:
UPT17/TR7
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-216AA
Datasheet:
Chuangxin CloudUPT17/TR7.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 29.2VC POWERMIT1
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-216AA
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.14A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Powermite 1 (DO216-AA)
Datasheet:
Chuangxin CloudUPT17/TR7.pdf
1. How to order UPT17/TR7 on Chuangxin Cloud?
3. Are the UPT17/TR7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPT17/TR7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPT17/TR7.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as UPT17/TR7 pin diagram, UPT17/TR7 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UPT17/TR13 UPT17E3/TR13 UPT17R/TR13 UPT17RE3/TR13 UPT17/TR7
Part Number UPT17/TR13 UPT17E3/TR13 UPT17R/TR13 UPT17RE3/TR13 UPT17/TR7
Package/Case DO-216AA DO-216AA DO-216AA DO-216AA DO-216AA
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V 17V 17V 17V 17V
Voltage - Breakdown (Min) 19V 19V 19V 19V 19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V 29.2V 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.14A 5.14A 5.14A 5.14A 5.14A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW) 1000W (1kW) 1000W (1kW) 1000W (1kW) 1000W (1kW)