Nichicon UPS1E151MPD
Part No.:
UPS1E151MPD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUPS1E151MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
205 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
410 mA @ 100 kHz
Impedance:
280 mOhms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUPS1E151MPD.pdf
1. How to order UPS1E151MPD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UPS1E151MPD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPS1E151MPD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPS1E151MPD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UPS1E151MPD1TA UPS1E151MPD1TD UPS1E151MPD
Part Number UPS1E151MPD1TA UPS1E151MPD1TD UPS1E151MPD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UPS UPS UPS
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs
Capacitance 150 µF 150 µF 150 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 25 V 25 V 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 205 mA @ 120 Hz 205 mA @ 120 Hz 205 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 410 mA @ 100 kHz 410 mA @ 100 kHz 410 mA @ 100 kHz
Impedance 280 mOhms 280 mOhms 280 mOhms
Lead Spacing 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) 0.512" (13.00mm) 0.512" (13.00mm)