Nichicon UPM1H220MED
Part No.:
UPM1H220MED
Datasheet:
Chuangxin CloudUPM1H220MED.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
195 mA @ 10 kHz
Impedance:
650 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudUPM1H220MED.pdf
1. How to order UPM1H220MED on Chuangxin Cloud?
3. Are the UPM1H220MED price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPM1H220MED?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPM1H220MED.
Image UPM1H220MED UPM1H220MED1TD UPM1H220MED1TA
Part Number UPM1H220MED UPM1H220MED1TD UPM1H220MED1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UPM UPM UPM
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 22 µF 22 µF 22 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 50 V 50 V 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Applications Automotive Automotive Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz 100 mA @ 120 Hz 100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 195 mA @ 10 kHz 195 mA @ 10 kHz 195 mA @ 10 kHz
Impedance 650 mOhms 650 mOhms 650 mOhms
Lead Spacing 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) 0.248" Dia (6.30mm) 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm)