Nichicon UPM1E121MED
Part No.:
UPM1E121MED
Datasheet:
Chuangxin CloudUPM1E121MED.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL TH
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
275 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
405 mA @ 10 kHz
Impedance:
200 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.50mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudUPM1E121MED.pdf
1. How to order UPM1E121MED on Chuangxin Cloud?
3. Are the UPM1E121MED price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPM1E121MED?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPM1E121MED.
Image UPM1E121MED1TD UPM1E121MED UPM1E121MED1TA
Part Number UPM1E121MED1TD UPM1E121MED UPM1E121MED1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UPM UPM UPM
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 120 µF 120 µF 120 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 25 V 25 V 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Applications Automotive Automotive Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 275 mA @ 120 Hz 275 mA @ 120 Hz 275 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 405 mA @ 10 kHz 405 mA @ 10 kHz 405 mA @ 10 kHz
Impedance 200 mOhms 200 mOhms 200 mOhms
Lead Spacing 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) 0.248" Dia (6.30mm) 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm) 0.650" (16.50mm) 0.650" (16.50mm)