Nichicon UPM1C391MPD
Part No.:
UPM1C391MPD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUPM1C391MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
570 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
730 mA @ 10 kHz
Impedance:
100 mOhms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUPM1C391MPD.pdf
1. How to order UPM1C391MPD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UPM1C391MPD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPM1C391MPD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPM1C391MPD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UPM1C391MPD1TA UPM1C391MPD1TD UPM1C391MPD UPM1C391MPD6
Part Number UPM1C391MPD1TA UPM1C391MPD1TD UPM1C391MPD UPM1C391MPD6
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UPM UPM UPM UPM
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs
Capacitance 390 µF 390 µF 390 µF 390 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 16 V 16 V 16 V 16 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar Polar
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Applications Automotive Automotive Automotive Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 570 mA @ 120 Hz 570 mA @ 120 Hz 570 mA @ 120 Hz 570 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 730 mA @ 10 kHz 730 mA @ 10 kHz 730 mA @ 10 kHz 730 mA @ 10 kHz
Impedance 100 mOhms 100 mOhms 100 mOhms 100 mOhms
Lead Spacing 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm) 0.846" (21.50mm) 0.846" (21.50mm) 0.846" (21.50mm)