Nichicon UPJ2A470MPD1AA
Part No.:
UPJ2A470MPD1AA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 100V POLAR
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPJ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
252 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
423 mA @ 10 kHz
Impedance:
280 mOhms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order UPJ2A470MPD1AA on Chuangxin Cloud?
3. Are the UPJ2A470MPD1AA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPJ2A470MPD1AA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UPJ2A470MPD1AA
Part Number UPJ2A470MPD1AA
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UPJ
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 252 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 423 mA @ 10 kHz
Impedance 280 mOhms
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)