Nichicon UPJ1V101MPD1CA
Part No.:
UPJ1V101MPD1CA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 35V POLAR
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPJ
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
305 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
460 mA @ 10 kHz
Impedance:
260 mOhms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order UPJ1V101MPD1CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the UPJ1V101MPD1CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPJ1V101MPD1CA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UPJ1V101MPD1CA
Part Number UPJ1V101MPD1CA
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UPJ
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Active
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 305 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 460 mA @ 10 kHz
Impedance 260 mOhms
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)