Nichicon UPJ1K390MPD
Part No.:
UPJ1K390MPD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUPJ1K390MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 80V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPJ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
156 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
272 mA @ 10 kHz
Impedance:
460 mOhms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUPJ1K390MPD.pdf
1. How to order UPJ1K390MPD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UPJ1K390MPD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPJ1K390MPD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPJ1K390MPD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UPJ1K390MPD1TA UPJ1K390MPD1TD UPJ1K390MPD6TD UPJ1K390MPD UPJ1K390MPD6
Part Number UPJ1K390MPD1TA UPJ1K390MPD1TD UPJ1K390MPD6TD UPJ1K390MPD UPJ1K390MPD6
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UPJ UPJ UPJ UPJ UPJ
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Capacitance 39 µF 39 µF 39 µF 39 µF 39 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 80 V 80 V 80 V 80 V 80 V
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 156 mA @ 120 Hz 156 mA @ 120 Hz 156 mA @ 120 Hz 156 mA @ 120 Hz 156 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 272 mA @ 10 kHz 272 mA @ 10 kHz 272 mA @ 10 kHz 272 mA @ 10 kHz 272 mA @ 10 kHz
Impedance 460 mOhms 460 mOhms 460 mOhms 460 mOhms 460 mOhms
Lead Spacing 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm)