Nichicon UPB1H010MDD
Part No.:
UPB1H010MDD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUPB1H010MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
10 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
16.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUPB1H010MDD.pdf
1. How to order UPB1H010MDD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UPB1H010MDD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPB1H010MDD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPB1H010MDD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UPB1H010MDD UPB1H010MDD1TD
Part Number UPB1H010MDD UPB1H010MDD1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UPB UPB
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
Capacitance 1 µF 1 µF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 50 V 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 10 mA @ 120 Hz 10 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 16.5 mA @ 100 kHz 16.5 mA @ 100 kHz
Impedance - -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm)