Nichicon UPA0J681MPD
Part No.:
UPA0J681MPD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUPA0J681MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
472.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
90 mOhms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUPA0J681MPD.pdf
1. How to order UPA0J681MPD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UPA0J681MPD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPA0J681MPD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPA0J681MPD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UPA0J681MPD1TD UPA0J681MPD1TA UPA0J681MPD
Part Number UPA0J681MPD1TD UPA0J681MPD1TA UPA0J681MPD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UPA UPA UPA
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Capacitance 680 µF 680 µF 680 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 6.3 V 6.3 V 6.3 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 472.5 mA @ 120 Hz 472.5 mA @ 120 Hz 472.5 mA @ 120 Hz
Impedance 90 mOhms 90 mOhms 90 mOhms
Lead Spacing 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) 0.512" (13.00mm) 0.512" (13.00mm)