Nichicon UMP1E4R7MDD1TP
Part No.:
UMP1E4R7MDD1TP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUMP1E4R7MDD1TP.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UMP
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
24 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
1. How to order UMP1E4R7MDD1TP on Chuangxin Cloud?
3. Are the UMP1E4R7MDD1TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UMP1E4R7MDD1TP?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UMP1E4R7MDD1TP
Part Number UMP1E4R7MDD1TP
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UMP
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Obsolete
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Bi-Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 24 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)