Nichicon UKL1V150MDDANATA
Part No.:
UKL1V150MDDANATA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUKL1V150MDDANATA.pdf
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UKL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
85 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
170 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
1. How to order UKL1V150MDDANATA on Chuangxin Cloud?
3. Are the UKL1V150MDDANATA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UKL1V150MDDANATA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UKL1V150MDDANATA
Part Number UKL1V150MDDANATA
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UKL
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 15 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 85 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 170 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)