Nichicon UKL1HR33KDDANA
Part No.:
UKL1HR33KDDANA
Datasheet:
Chuangxin CloudUKL1HR33KDDANA.pdf
Description:
CAP ALUM 0.33UF 10% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
7 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Datasheet:
1. How to order UKL1HR33KDDANA on Chuangxin Cloud?
3. Are the UKL1HR33KDDANA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UKL1HR33KDDANA?
Image UKL1HR33KDDANATA UKL1HR33KDDANATD UKL1HR33KDDANA
Part Number UKL1HR33KDDANATA UKL1HR33KDDANATD UKL1HR33KDDANA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UKL UKL UKL
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 0.33 µF 0.33 µF 0.33 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10%
Voltage - Rated 50 V 50 V 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C 1000 Hrs @ 105°C 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.5 mA @ 120 Hz 3.5 mA @ 120 Hz 3.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7 mA @ 10 kHz 7 mA @ 10 kHz 7 mA @ 10 kHz
Impedance - - -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm) 0.472" (12.00mm) 0.472" (12.00mm)