Nichicon UKL1HR22MDDANATD
Part No.:
UKL1HR22MDDANATD
Datasheet:
Chuangxin CloudUKL1HR22MDDANATD.pdf
Description:
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.6 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Datasheet:
1. How to order UKL1HR22MDDANATD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UKL1HR22MDDANATD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UKL1HR22MDDANATD?
Image UKL1HR22MDDANATD
Part Number UKL1HR22MDDANATD
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UKL
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.6 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)