Nichicon UKL1H3R3MDDANATD
Part No.:
UKL1H3R3MDDANATD
Datasheet:
Chuangxin CloudUKL1H3R3MDDANATD.pdf
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL TH
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
40 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
80 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Datasheet:
1. How to order UKL1H3R3MDDANATD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UKL1H3R3MDDANATD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UKL1H3R3MDDANATD?
Image UKL1H3R3MDDANATD
Part Number UKL1H3R3MDDANATD
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UKL
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 80 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)