Nichicon UKL1H3R3MDD1TD
Part No.:
UKL1H3R3MDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUKL1H3R3MDD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UKL
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
40 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
1. How to order UKL1H3R3MDD1TD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UKL1H3R3MDD1TD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UKL1H3R3MDD1TD?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UKL1H3R3MDD1TD
Part Number UKL1H3R3MDD1TD
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UKL
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Obsolete
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz
Impedance -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)